Dogoterapia

Dogoterapia to jedna z form terapii, polegająca na pracy z pomocą psów. Swoją popularność zawdzięcza swojej prostocie, a zarazem szybkości i skali osiąganych rezultatów. Kontakt z psem umożliwia głęboki relaks, poprawia samopoczucie, a to z kolei motywuje do podjęcia walki z trudnościami. Pies, który nie ocenia po wyglądzie i sposobie wysławiania, nie wyznacza norm i akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy, motywuje do zwiększenia wysiłku fizycznego i psychicznego podczas ćwiczeń i wydłużenia czasu ich trwania. Obecność psa wprowadza do terapii spontaniczność, radość i daje poczucie bezpieczeństwa.

Podczas zajęć dzieci poznają zasady bezpiecznego postępowania z psem, rozwijają właściwe postawy w stosunku do zwierzęcia, nabywają umiejętności komunikowania i opiekowania się nim, budują poczucie własnej wartości, pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tych korzyści, zajęcia z psem tak jak każde zajęcia rewalidacyjne, umożliwiają rozwój i usprawnianie funkcji psychomotorycznych poprzez stosowane ćwiczenia koncentracji uwagi, ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokową, ruchową i słuchową, wzbogacające zasób słownictwa, doskonalące technikę czytania,  a także usprawniające motorykę całego ciała. Dzieci ćwiczą jakby mimochodem – często nie zauważając trudu i żmudności tych ćwiczeń, bo przecież jest z nimi ich kumpel pies.

dodała B. Wolny-Stachurska